Obsah poznámek v Evernote

V úvodním článku již zaznělo, co všechno je možné do Evernote uložit. V tomto článku se zaměřím na to, jaké druhy poznámek lze vytvářet a jak. Struktuře ukládání poznámek se věnuje samostatný článek.

Textové poznámky

Textová poznámka je výchozí styl poznámky v Evernote.1 A ony všechny poznámky jsou vlastně textové, pouze některé obsahují i další prvky.

Evernote umožňuje uživateli textové poznámky formátovat. Velikost písma, kurzíva, tučné nebo podtržené písmo, změna barvy textu, seznamy s odrážkami a číslované seznamy, zarovnání textu, to vše je samozřejmostí. Princip je stejný jako v naprosté většině současných textových editorů, ikonky jsou lehce rozpoznatelné, fungují i klávesové zkratky.

Do poznámky vložíte i tabulku. Na této funkci v Evernote poslední dobou hodně zapracovali. Výsledkem jsou tak lepší a příjemně formátovatelné tabulky.2

Video ukázka

Co bohužel Evernote neumí jsou styly. Nepodporuje ani Markdown.3 Což znamená, že si vždy musíte poznámku naformátovat celou sami. Osobně si pomáhám použitím šablon na poznámky.4

Přílohy poznámek

V předchozím odstavci jsem zmínil, že k textové poznámce je možné připojit přílohu. Co nám tedy Evernote dovoluje?

Obrázek nebo fotografie

Přílohy vložíme ve webovém rozhraní nebo desktopové verzi Evernote přes ikonku sponky . Pak už zbývá jen v souborovém systému vybrat připravený obrázek nebo fotografii. V macOS má uživatel přirozeně přístup do knihovny fotografií aplikace Fotky.

Obrázek se v textu poznámky chová vždy jako samostatný znak – Evernote nepracuje s obtékáním textu, proto je lepší obrázek umístit na samostatný řádek mezi dva odstavce. V tabulce pak do samostatné buňky.

Velikost obrázku upravíte klepnutím na obrázek a tažením za bod v pravém spodním okraji obrázku. Obrázek takto změní velikost vždy jen v původním poměru stran. Při klepnutím na obrázek pravým tlačítkem myši se dostanete k další nabídce – otočení obrázku, zpětnému uložení, sdílení a k anotaci (ořez, doplnění grafických prvků, zvýraznění).5

Sken – fotokopie dokumentu

Sken je vlastně také obrázek. Rozdíl je v tom, že Evernote dokáže v aplikaci na mobilním telefonu nebo tabletu naskenovat i několikastránkový dokument, nastavit kontrast, aby vynikl skenovaný text, a zredukovat velikost výsledné přílohy na minimum. Následně Evernote dokument přečte pomocí technologie OCR, díky tomu umí v naskenovaném textu vyhledávat. Přitom si může uživatel naskenovaný dokument klidně uložit i do svého souborového systému na libovolné místo nebo ho sdílet s jinou aplikací.

Tato kouzla zvládá sama aplikace Evernote. Pro samotné skenování obrázků a dokumentů vydalo Evernote pro mobilní platformu iOS ještě aplikaci Scannable, ve které se skenovaným obsahem pracuje malinko jinak a možná i pohodlněji – Scannable nabízí sdílení výsledku hned po skenování (uživatel se rozhodne, jestli chce sken uložit do Evernote, na nějaké cloudové uložiště nebo sdílet s jinou aplikací, např. mail).

Logo Scannable
Logo Scannable

Scannable se také umí bezdrátově připojit k ručnímu skeneru ScanSnap.

Post-It (takové ty lepící čtvercové kancelářské papírky)

Princip je stejný jako u skenování. Jenže aplikace Evernote jde tady trochu dál … při skenování rozezná, že jde o Post-It lísteček, umí rozeznat jeho barvu, a na základě toho rovnou provést předem nastavenou akci. Například přiřadit štítek, zařadit oskenovaný lísteček do konkrétního sešitu a přidat upomínku.

Post-It ukázka

Zvuk

Aplikace Evernote má integrovanou funkci nahrávání zvuku. Na jedno kliknutí si tak v počítači nebo na mobilním telefonu vytvoříte záznam diktovaných poznámek za dlouhé jízdy autem, přednášky evoluční biologie v posluchárně nebo kvokání slepice na dvorku u babičky. Souběžně s pořizováním záznamu si můžete přidávat další psaný text do téže poznámky, což se hodí právě například v té posluchárně.

Zvukové nahrávky si samozřejmě v Evernote také přehrajete. Záznam se ukládá do formátu wav a soubor lze z Evernote uložit zvlášť na libovolné místo v souborovém systému.

Soubory

Do poznámky může uživatel přidat prakticky libovolný soubor. Rozdíl je pouze v tom, jak s nimi bude Evernote zacházet. U PDF, souborů Wordu či Excelu dokáže aplikace zobrazit uživateli náhled obsahu. PDF lze i anotovat.6 Ostatní typy souborů se do Evernote přidávají jako .zip archivy a aplikace s nimi nebude umět sama pracovat, pouze nabídnout jejich otevření v jiné aplikaci.

V oblasti panelu pro vkládání příloh do poznámek se nachází ještě jedna zajímavá ikona – Google Disk. K tomu je nezbytné mít propojený Evernote a Google účet.7 Do poznámky je vložen odkaz na soubor, po rozkliknutí odkazu se soubor otevře buď v okně nastaveného prohlížeče (Windows, macOS) a nebo samostatné aplikaci Disk (Android, iOS). Tato funkce hodně rozšiřuje možnosti jednak sdílení a aktualizace poznámek a vkládaných souborů.

Trochu speciální druhy poznámek

E-maily

E-maily už jsou vlastně takové poznámky obsahující název (předmět), nějaký text a třeba i přílohy. Uživatel Evernote má k dispozici unikátní e-mailovou adresu. Když si na tuto adresu zašlete některý svůj e-mail, automaticky se zpráva uloží jako poznámka s názvem (předmětem), obsahem zprávy a i s přílohami.

Pokud navíc do předmětu e-mailu připíšete jméno zápisníku se symbolem @ na začátku (např. @Projekt_A) a podobně existující štítek se symbolem # (např. #marketing), e-mail se rovnou uloží v systému poznámek ve správném zápisníku a se štítky.

Se symbolem vykřičníku a datem (např. !2017/04/26) nastavíte poznámce rovnou i upomínku.

Poznámka: Evernote dovoluje poslat uživatelům verze Basic do poznámek na vyzkoušenou pouze pět mailů. Přeposílání funguje naplno pro placené účty Evernote Plus, Prémium a Business.

Webové výstřižky

Často se stane, že narazíte na internetu na důležitý obsah, který chcete přidat mezi své poznámky. Díky Evernote a rozšíření pro webové prohlížeče Web Clipper odpadá kopírování a starost s formátováním obsahu.

Celá webová stránka, část webové stránky, zjednodušený článek, výstřižek nebo samotný odkaz, snímek webové stránky se na jedno dvě kliknutí přenesou a uloží přímo do Evernote.8


  1. Evernote používá vlastní proprietární formát pro ukládání poznámek ENML (Evernote Markup Language) ↩︎
  2. Více v samostatném článku. ↩︎
  3. Pro zájemce je tu čtivé shrnutí o Markdown od Tomáše Baránka na lifehacking.cz ↩︎
  4. K čemu jsou šablony dobré a jak je co nejlépe využít se dozvíte v samostatném článku. ↩︎
  5. Anotacemi obrázku a dokumentu se bude zabývat jeden z následujících článků. ↩︎
  6. Anotaci dokumentů si ukážeme v samostatném tipu. ↩︎
  7. Propojení se nastaví pouze jednou a pak funguje napříč zařízeními, ke kterým je uživatel přihlášen. Více v samostatném článků. ↩︎
  8. Evernote Web Clipper je významnou a užitečnou součástí aplikace a příležitostně se mu budu věnovat prostor v samostatném článku ↩︎

Jedna odpověď na “Obsah poznámek v Evernote”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *